MENÜ ÇUBUĞU SEÇENEKLERİNİN 
AÇIKLANMASI

Bir Sayfanın Sık Kullanılanlara Eklenmesi

16.gif (2034 bytes)

Şayet bir sayfayı daha sonra tekrar ziyaret etmek istiyorsanız, o sayfanın adresini bir kenara not almanız gerekir. Sizin için Explorer bunu gerçekleştirebilir. Bir sayfayı daha sonra tekrar ziyaret etmek için   sık kullanılanlara eklemeniz gerekir. Sık kullanılanlara ekleyeceğiniz site/sayfa üzerinde iken Menü Çubuğundan Sık Kullanılanlar mönüsünü açarız. Buradan Sık Kullanılanlara Ekle... seçeneğini tercih ederiz. Sitenin/sayfanın başlığı ile sık kullanılanlara ekleme penceresi karşınıza gelecektir. İsterseniz bu başlığı anlayabileceğiniz şekle getirebilirsiniz. Daha sonra Tamam butonuna tıklamanız ile site, site başlığı veya sizin verdiğiniz tanımlama ile sık kullanılanlara eklenecektir. Daha sonra bu siteye girmek için sadece yapmanız gereken; Menü Çubuğundan Sık Kullanılara girmek ve listeden o site ile ilgili satıra tıklamak olacaktır. Böylece siteye rahatlıkla ulaşmış olacaksınız.

İnternet Explorer Seçenekleri (Ayarlamalar)

İnternet Explorer size birçok seçeneği sunmaktadır. Kısacası internet explorer'iniza bir takım yeni özellikler kazandırabilir veya birtakım ayarlamalarda bulunabilirsiniz. Bunun için Menü Çubuğundan "Araçlar" menüsüne tıklayıp, "İnternet Seçenekleri" seçeneğini tercih ederiz. Bu işlemden sonra karşımıza aşağıdaki İnternet Seçenekleri Penceresi gelecektir.

İnternet seçeneklerinin genel, güvenlik, içerik, bağlantılar, programlar ve gelişmiş başlıkları vardır. Genel Başlığında şunları yapabilirsiniz; Giriş Sayfası bölümünde, Explorer açıldığında hangi sitenin yüklenmesini istiyorsanız onun adresini girebilirsiniz. Örneğin; ÇAĞRI WEB'i başlangıç sayfası yapmak istiyorsanız Adres bölümüne http://cagriweb.cjb.net yazıp altan Tamam tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Şayet hiçbir sayfanın başlangıçta açılmasını arzu etmiyorsanız o durumda Boş Kullan butonuna basınız! Varsayılanı kullan butonu sizi Microsoft'un sayfasına yönlendirir. Geçici İnternet Dosyaları bölümünde ise; internette ziyaret ettiğiniz sitelerin dosyaları geçici bir süre (20 gün boyunca) bilgisayarınızın Windows klasörü altındaki Temporary İnternet Files dizininde saklı tutulur. Saklanan bu dosyalar aynı siteye tekrar girmeniz halinde size avantaj sağlayacak ve hızınızı artıracaktır. İşte bu dosyaları bilgisayarınızdan kaldırmak istiyorsanız "Dosyaları Sil" butonuna tıklayınız.

 

   Şunu da unutmayın ki internette ziyaret ettiğiniz sitelerin dosyalarına bilgisayaranız belli bir miktar alan ayırır. Bu alan geçildiğinde site bilgileri günü beklenmeksizin silinir. Ayarlar butonu ile bu alanı değiştirmeniz mümkündür. Geçmiş bölümü daha önceki ders size anlatılmıştır. Geçmiş klasöründeki site bilgilerini kaldırmak üzere Geçmişi Sil butonuna tıklayınız. Ayrıca sitelere ait bilgilerin default 20 gün tutulma süresini yine burada uzatmanız veya süreyi kısaltmanız mümkün olabilmektedir. Güvenlik Başlığında; internette güvenliğiniz açısından ilgili ayarlamaların yapıldığı bölümdür. İçerik Başlığında İse; özellikle otomatik tamamlama kısmı göze çarpmaktadır. Otomatik tamamlama ile Explorer'ın Adres çubuğuna bir sitenin adresinin bir kaç karakteri yazıldığında, aşağıya bir o karakterleri içeren bir liste açılır. Örneğin; adres çubuğuna siz önceden ziyaret ettiğiniz aydinca.cjb.net adresini yazarken daha "cag" yazar yazmaz bir listenin açıldığını buradan cagriweb.cjb.net adresinin de olduğunu görürsünüz. Böylece siz adresin geri kalan kısmını yazmadan aşağı yön tuşu vasıtasıya cagriweb.cjb.net üzerine gelip <enter> tuşuna bastığınızda sitenin yüklenmeye başladığını göreceksiniz. Bu olay Otomatik Tamamlama vasıtası ile gerçekleşmektedir. Ayrıca Otomatik Tamamlamanın ikinci bir yönü daha vardır ki bu da bizim için kolaylıklar taşır. Bir form doldurduktan sonra o formdaki bilgileriniz, kullanıca adınız, şifreniz vb. bilgiler daha sonra dolduracağınız formlarda size otomatik tamamlama yapabilme imkanı sağlayacaktır. Böylece başka bir zaman form doldururken o bilgiler otomatik tamamlama olarak karşınıza çıkacaktır. Ama Dikkat!!! Şayet bilgisayarınızı başkaları ile paylaşıyorsanız o zaman kullanıcı adı, şifre vb. gibi bilgileriniz, paylaştığınız kişi tarafından rahatlıkla öğrenilebilir. Bunu kısıtlamanın tabii ki yolu vardır. Onun için İnternet Seçeneklerinden İçerik başlığında otomatik tamamlama butonuna tıklayınız. Karşınıza gelen ekranda Formları sil butonu ile tüm form otomatik tamamlama bilgileriniz silinecektir. Bağlantılar Başlığında ise; Çevirmeli ağda oluşturdğunuz internet bağlantı kısayollarına ait bilgileriniz bulabilirsiniz. Yeni bağlantı ekleyebilir, herhangi bağlantınıza ait ayarlamalarda bulunabilirsiniz! Programlar Başlığında ise; HTML düzenleyicisi, posta, haber grupları, internet çağrısı yapıldığında hangi programları kullanacaksanız onların tanımlamalarını yapabilirsiniz. Gelişmiş Başlığında İse; İnternet Explorer ile ilgili gelişmiş ayarlarda bulunabilirsiniz. Bana kalırsa bu kısmı fazla karıştırmayın.

Bir Siteye Ait Sayfayı Kaydetme

   Ziyaret ettiğiniz bir web sayfasını internete bağlı olmadığınız zamanlarda okumak istiyorsanız, Dosya menüsünden Farklı Kaydet seçeneğine tıklayın. Gelen kaydetme diyolog kutusunda sayfayı kaydedeceğiniz klasörü belirleyerek kaydet butonuna tıklayınız.

İNTERNET EXPLORER EKRANI İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

Link Kavramı

17.gif (1648 bytes)

Bir yazı veya resim üzerine geldiğinizde şayet el işareti (veya + işareti vb.) karşınıza geliyorsa o yazı veya resimde link kullanılmış demektir. Link, bir başka sayfaya bağlantıyı sağlayan metin veya resimdir. Örneğin yandaki resimde programlar yazısının üstüne geldiğimizde parmak (veya belirgin başka bir) işaret çıkmıştır. Bu demek oluyorki  metine tıkladığınızda programlar sayfasına yönlendirileceksiniz.

Download

18.gif (2907 bytes)

   Yukarıdaki örnekte olduğu gibi bir program, müzik vb. ismi sözkonusu ise  bu program metni veya resmi üzerine gelindiğinde link sözkonusu ise o büyük bir ihtimalle indirme (download) linkidir. Buna tıkladığınızda karşınıza ilgili program vb. kaydedeceğiniz klasörü isteyen diyalog penceresi gelecektir. İlgili işlemi yaparak onaylama yaptığınızda o program, mp3 vb. bilgisayarınıza inecektir. Tabii ki program boyutu ne kadar fazla ise, o derece internete bağlı kalacaksınız demektir. Fakat artık bu sorunda bazı ftp ve download programları ile aşılmıştır. Benim tavsiyem Flashget programı ile dosyalarınızı indirmenizdir. Bu tip program kullanmıyorsanız ve bu işlemi windows'un yapmasını istiyorsanız bu tip linkler üzerinde iken sağ tıklayarak "Hedefi Farklı Kaydet" seçeneği ile de indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Beğendiğiniz Bir Resmi veya Animasyonu Kaydetme

   Şayet bir sayfada bir resmi veya bir animasyonu beğendiyseniz ve bunu bilgisayarınıza kaydetmek istiyorsanız, beğendiğiniz resim veya animasyon üzerinde iken sağ tıklayarak "Resmi Farklı Kaydet" seçeneğine tıklayınız. Daha sonra kayıt yapacağınız konumu belirleyerek kaydet butonuna tıklayınız. (Aşağıdaki bölümden faydalanabilirsiniz!)

 

ANA SAYFAYA DÖN